Subiektywne Recenzje

 • sobota, 26 kwietnia 2014
  • Mikromusic - "Piękny Koniec" (2013)

    

    

   1.Za Mało

   2.Jestem Super

   3.Biedronki W Słoikach

   4.Sopot

   5.Śmierć Pięknych Saren

   6.Pożar

   7.Takiego Chłopaka

   8.Pod Włos

   9.Zostań Tak

   10.Halo

   11.Adam

    

   Czasem jedno przebudzenie potrafi zaprowadzić w nieślepą uliczkę.

   Z cyklu "lepiej późno niż wcale", od kilku dni jestem zdeklarowanym fanem Mikromusic. Równocześnie nie chcę żeby moja deklaracja była w tonie jakiegoś usprawiedliwienia. Przecież znam ich tak długo jak Ty! Przecież znam ten głos od lat. Przecież znam ich od debiutanckiego albumu. Przecież znam! Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego tu i teraz. 

   Czasem jedno przebudzenie potrafi zaprowadzić w nieślepą uliczkę.

   Nie znajdziesz tu ukrytej metafory. Nie ma tu jakiejś wymuszonej pozy. Po prostu ujął mnie za serce koncert "Mikromusic w eterze", który całkiem przypadkiem wbił się nocą obrazem w mój odbiornik TV. W półśnie chłonę więcej. Wiem to od dawna. Podświadomie czekam na takie momenty. 

   Czasem jedno przebudzenie potrafi zaprowadzić w nieślepą uliczkę.

   "Piękny koniec", to ostatni album Mikromusic. Wspaniały. Tu nie ma co odkrywać, bo wszystko jest objawieniem już przy pierwszym przesłuchaniu. "Za mało" i "Zostań tak" mogę słuchać bez końca póki co!

   Czasem jedno przebudzenie ...

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   danielkaszuba
   Czas publikacji:
   sobota, 26 kwietnia 2014 10:27
 • piątek, 25 kwietnia 2014
  • Angelo Badalamenti - "Music From Twin Peaks" (1990)

    

    

   1.Twin Peaks Theme

   2.Laura Palmer's Theme

   3.Audrey's Dance

   4.The Nightingale (Julee Cruise)

   5.Freshly Squeezed

   6.The Bookhouse Boys

   7.Into The Night (Julee Cruise)

   8.Night Life In Twin Peaks

   9.Dance Of The Dream Man

   10.Love Them From Twin Peaks

   11.Falling (Julee Cruise)

    

    Dla wielu osobników z mojego pokolenia serial "Miasteczko Twin Peaks" jest swoistą korespondecją z dzieciństwem. Nie pamiętam dokładnie w którym roku wyświetlany był po raz pierwszy w telewizji, ale z tamtego okresu pamiętam jeszcze przeraźliwy sygnał programu 997, który był owocem zakazanym, po który sięgaliśmy z siostrą przy każdej  nadarzającej się okazji. Do perfekcji opanowaliśmy nurkowanie pod kołdry ze strachu!

    

   Obecnie niewiele oglądam telewizji. Pewnie dlatego często szperam na strychu niepamięci, potykając się o własne traumy. Strach wywołany postacią Boba był silny, choć jako jeszcze dziecko niewiele rozumiałem. Nie twierdzę też, że kiedy dziś penetruję odcinki "Twin Peaks" wszystko do mnie dociera ze zrozumieniem (hehe). Natomiast dwa główne tematy muzyczne na tyle utkwiły mi w głowie, że po dziś dzień stawiają włosy na ciele. Pamiętam kiedy jako nastolatek słuchałem po raz pierwszy kasety ze ścieżką dźwiękową, byłem zawiedziony tym zapętlonym jazzowym klimatem. Dziś się nim upajam.

    

   Sezon 2, odcinek 17 ... jakby ktoś mnie szukał ;)

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   danielkaszuba
   Czas publikacji:
   piątek, 25 kwietnia 2014 09:54
 • poniedziałek, 07 kwietnia 2014
  • Artur Rojek - "Składam się z ciągłych powtórzeń" (2014)

    

    

   1.Lato 76

   2.Beksa

   3.Krótkie Momenty Skupienia

   4.Czas Który Pozostał

   5.Kot i Pelikan

   6.Kokon

   7.To Co Będzie

   8.Syreny

   9.Lekkość

   10.Pomysł 2

    

    Artur Rojek jest moim tegorocznym bohaterem, co nie znaczy, że jego album składa w mojej głowie ciągle powtarzające się myśli o jakimkolwiek bohaterstwie! Na topografii swych tęsknot dreszczem zaznaczyłem pewną przepaść i czuję się bezpiecznie. Czuję się dobrze. Czuję się!

   "Lato 76" od jakiegoś czasu żyje w mojej głowie fragmentem. Jak się okazuje owy fragment skrywa pewną prawdę! Gdy pojawiła się "Beksa" słupek irytacji na termometrze emocji z pewnością przekroczyły dopuszczalny stan u wielu osób. Ja na nieszczęście kogokolwiek nie musiałem nic mierzyć. Utwór "Krótkie momenty skupienia" pokazuje, że Artur doskonale wie jak łączyć przebojowość z pewnymi alternatywnymi pierwiastkami skąpanymi w elektronicznej materii. "Czas który pokazał" fantastycznie się rozpędza. "Kot i Pelikan" zaaranżowany tak, by powieki same zamknęły się, a z ramion wyrosły skrzydła ... "Kokon" to ukłon w stronę eksperymentów Radiohead. "To Co Będzie" na początku wydaje się drażniący. Warto trzymać dystans i wytrzymać. "Syreny" to perła! "Lekkość" unosi harmonią między głosami, a syntezatorowym dźwiękiem. "Pomysł 2" przyprawia nie tyle o dreszcz, co smacznie przyprawia swą obecnością koniec płyty, co znowu sprawia, że mamy wrażenie obcowania z czymś nadzwyczajnym!

   Tyle ode mnie. 

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   danielkaszuba
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 07 kwietnia 2014 11:47

Autorzy

Kanał informacyjny